Poradniki

Naturalna czy ekologiczna – którą skórę należy wybrać?

Skóra naturalna jest zdecydowanie najbardziej popularnym wyborem jeżeli chodzi o wyrób obuwia, galanterii skórzanej, torebek czy jak w naszym przypadku – pantofli. Coraz częściej jednak zastępowana jest przez tzw. eko-skórę (skaj) powstałą z materiałów syntetycznych. Jaka jest różnica pomiędzy tymi surowcami i czym należy kierować się dokonując wyboru?

 

Różnica cenowa.

Jednym z najważniejszych aspektów na który należy zwrócić uwagę jest cena poszczególnych materiałów. Oczywiście – skóra licowa będzie droższa od materiału syntetycznego. Jeżeli bardziej niż na tym, aby produkt służył przez lata, zależy nam na przystępnej cenie – eko skóra będzie świetnym wyborem.

 

Możliwości w zdobieniu.

Skóra syntetyczna daje dużo więcej możliwości lakierowania niż skóra naturalna. W poszukiwaniu galanterii o ekstrawaganckich, nienaturalnych dla skóry kolorach najczęściej będziemy musieli zawęzić swoje kryteria do skóry ekologicznej.

 

Wytrzymałość.

Jeżeli poszukujemy produktu, który latami będzie cieszył nasze oczy, zdecydowanie powinniśmy wybrać skórę licową. Jej wytrzymałość jest co najmniej kilkukrotnie wyższa niż skóry ekologicznej, a co za tym idzie – pozwala wbrew wyższej cenie na zoptymalizowanie wydatków. Jednorazowy zakup dobrej jakości czy to obuwia, czy innej galanterii skórzanej, pozwala nam przez wiele lat nie przeznaczać pieniędzy na ten konkretny cel.

 

Utrzymanie.

Oczywiście – skórę ekologiczną o wiele łatwiej jest utrzymać. Nie wymaga bowiem ona pastowania, często pokryta jest lakierowaną powłoką, która zapobiega przywieraniu brudu. Wystarczy raz za czas przetrzeć ją wilgotną ścierką. Natomiast o skórę licową trzeba dbać niemal jak o swoją własną – czyszczenie, pastowanie, lakierowanie – to niemalże codzienne rytuały miłośnika skórzanego obuwia.

 

Reasumując: nie ma dobrej i złej skóry. Zależnie od potrzeb i kwoty, którą chce się przeznaczyć na zakup nowej galanterii – należy samemu dokonać wyboru. Jeżeli nie zależy nam na trwałości, lub lubimy często zmieniać akcesoria – zdecydujemy się na skórę ekologiczną. Natomiast, jeśli jesteśmy wielbicielami klasyki i świetnej jakości na lata, należy zaopatrzyć się w dodatki ze skóry naturalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.